Την υποστήριξη της Makios Logistics εξασφαλίσαμε, οι μαθητές της Β’ Λυκείου του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η εικονική μας επιχείρηση Drive Temper, για τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας του Junior Achievement Greece, Εικονική Επιχείρηση 2020!

Μάλιστα, ο κ. Θρασύβουλος Μακιός, διευθύνων σύμβουλος, ζήτησε να γνωρίσει από κοντά την 9-μελή ομάδας μας. Η συνάντηση έγινε στις 16 Φεβρουαρίου 2020 στα κεντρικά γραφεία της εταιρείας στο Καλοχώρι. Σε αυτήν συμμετείχαν, εκτός από τον κ. Μακιό, η υπεύθυνη πληροφοριακών συστημάτων Ελισάβετ Μπομπόλη και ο υπεύθυνος Ανθρώπινου Δυναμικού Αναστάσιος Γιαννόπουλος. Ενημερωθήκαμε για την εταιρεία και το έργο της και παρουσιάσαμε την επιχειρηματική μας πρόταση που φιλοδοξούμε να μετατραπεί σε προϊόν.

Το Drive temper είναι ένα mobile app, που συλλέγει και επεξεργάζεται πληροφορίες από το κινητό, το smartwatch του οδηγού και το όχημα με σκοπό την εκτίμηση της οδηγικής συμπεριφοράς του σε μια κλίμακα από επιθετική ως ήπια. Η εφαρμογή απευθύνεται κυρίως σε εταιρείες και οργανισμούς που χρησιμοποιούν στις εργασίες τους στόλους οχημάτων και μεγάλο αριθμό οδηγών, όπως η Makios Logistics. Το μεταφορικό κομμάτι της εταιρείας περιλαμβάνει 350 οχήματα και η εταιρεία πιστοποιείται κατά το ISO 39001 που περιλαμβάνει την οδηγική συμπεριφορά.

Ο κ. Μακιός, έχοντας εμπειρία mentoring ομάδων επιχειρηματικότητας, μας προσέφερε πολύτιμες συμβουλές για την σχεδίαση αλλά και την προώθηση της ιδέας!
Τόνισε την σημασία της λήψης κάθε δυνατού μέτρου που συμβάλλει στην αποφυγή των ατυχημάτων, είτε σε επίπεδο εκπαίδευσης του οδηγού είτε σε επίπεδο υποστήριξής του από την τεχνολογία και προσφέρθηκε να βοηθήσει στην ανάπτυξη του προϊόντος.
«Η εφαρμογή σας μπορεί να αποδειχθεί πολύ χρήσιμη για εταιρείες σαν τη δική μας, αν καταφέρετε να την υλοποιήσετε», δήλωσε ο κ. Μακιός. Ο κ. Γιαννόπουλος εξήγησε πόσο σημαντική είναι η συνεχής εκπαίδευση του προσωπικού και τη σημασία που δίνει η επιχείρηση στα θέματα ασφαλείας.

Η κυρία Μπομπόλη, αφού παρουσίασε την τεχνολογική υποδομή, μας είπε ότι η εταιρεία αξιοποιεί και εξελίσσει διαρκώς τα πληροφοριακά συστήματα που είναι απαραίτητα για τον προγραμματισμό, την οργάνωση και την ασφάλεια του προσωπικού, του υλικού και του φορτίου, για να διατηρήσει το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα στην αγορά. Τέλος, μας είπε ότι θα επισκεφτεί το stand της Drive Temper, στην Εμπορική Έκθεση του Διαγωνισμού, στη Θεσσαλονίκη, την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου στο Εμπορικό Κέντρο Mediterranean Cosmos, από τις 9 πμ μέχρι τις 2 μμ, όπου μαζί με άλλες 45 εικονικές επιχειρήσεις από την Β. Ελλάδα και την Κρήτη θα παρουσιάσουμε τη δουλειά μας.
Σας ευχαριστούμε θερμά!!